Ana Sayfa Güncel 23 Kasım 2022 267 Görüntüleme

Jinekomasti Nedir, Neden Olur?

jinekomasti nedir?  Jinekomasti, erkeklerin normalden daha büyük göğüsler geliştirdiği tıbbi bir durumdur. Bu bir veya her iki memeyi etkileyebilir ve genellikle ergenlik veya erken yetişkinlik döneminde başlar. Jinekomasti genellikle testosteron ve östrojen arasındaki dengesizlikten kaynaklanır. Bu dengesizlik, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi faktörden kaynaklanabilir:

  • Kemoterapi
  • İlaç kullanımı
  • Hormon düzeylerini etkileyen kalıtsal durumlar

Jinekomasti, erkeklerin göğüslerinin büyüdüğü bir durumdur. Büyümüş göğüsler duygusal sıkıntıya, utanmaya neden olabilir ve bir erkeğin benlik saygısını etkileyebilir. Bundan dolayıdır ki özellikle Jinekomasti ameliyatı benlik algısın olumlu yönde gelişimine katkı sunmaktadır. Bu durum doğal sonucu olarak son zamanlarda bu tarz operasyonlara olan ilgi günden güne artış göstermektedir.

Jinekomasti ameliyatla kolayca düzeltilir. Ancak ameliyat kararı önemli bir karardır. Ameliyata başlamadan önce zaman ayırmalı, tüm seçeneklerinizi gözden geçirmeli ve kararınız konusunda rahat olduğunuzdan emin olmalısınız. Bu aşamada ameliyata karar vermeden önce kapsamlı bir muayeneden geçmeniz gerekecektir. Ancak bu sayede ameliyata uygun olup olmadığınız ve ameliyatının başarısı hakkında detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz.

Son zamanlarda sıklıkla karşımıza çıkan bir kavram olan Jinekomasti nedir? jinekomasti, erkeklerde meme büyümesine neden olan bir durumdur. En hafif haliyle, yalnızca göğüs ucunu veya deriyi başparmağınız ve işaret parmağınız arasında sıkıştırdığınızda fark edilebilir. Daha ciddi vakalarda meme dokusu göğüs bölgesinin yarısını kaplayacak kadar büyüyebilir. Bundan dolayıdır ki bu tarz sorunların hızlı bir şekilde tedavi edilmesi gerekmektedir.

Jinekomasti durumu genellikle kozmetik problemler dışında herhangi bir soruna neden olmaz. Ancak tedavi edilmezse duygusal sıkıntıya yol açabilir. Erkeklerin yaklaşık yüzde 30’unun hayatlarının bir noktasında bu tür bir sorunla karşılaştıkları bilinmektedir. Erkeklerin genellikle ergenlik veya orta yaşlarda bir dereceye kadar jinekomasti yaşayacağı tahmin edilmektedir. Ancak çoğu vaka, gömlek giymek gibi günlük aktiviteleri etkileyecek kadar şiddetli olmadıkça fark edilmemektedir.

Jinekomasti Kimleri Etkiler?

Jinekomasti, her yaşta gelişebilen ve yaklaşık on yetişkin erkekten birini etkileyebilen erkek meme dokusunun büyümesidir. Meme dokusunun aşırı büyümesine neden olan bir hormon dengesizliğinden kaynaklanır.  Bu tür bir sorun her şeyden önce kişinin benlik algısını olumsuz yönde etkiler. Dolayısıyla Jinekomasti, yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu sorun günümüz itibariyle kısa bir operasyon neticesinde giderilebilen bir sorundur.

Jinekomastinin ana nedeni, vücut tarafından üretilen östrojen ve testosteron miktarları arasındaki dengesizliktir. Özellikle testosteron seviyeleri çok düşük veya östrojen seviyeleri çok yüksek olanlarda bu tarz sorunlar gözlenebilir. Bir kişinin tiroid bezi yetersiz çalışıyorsa veya lityum veya amiodaron* gibi tiroid bezini baskılayan ilaçlar alıyorsa da Jinekomastinin ortaya çıkma durumu vardır.

Bir kişinin vücutta hormonların nasıl parçalandığını etkileyen karaciğer problemleri varsa Jinekomasti, erkeklerin meme geliştirmesine neden olan bir durumdur.

Jinekomastinin ana semptomu erkeklerde memelerin ortaya çıkmasıdır. Jinekomasti, özellikle göğsünüzün sadece bir tarafını etkiliyorsa, çok utanç verici olabilir. Jinekomasti de ağrıya neden olabilir. Büyüyen doku sinirlere baskı yapabilir ve meme başı çevresinde ağrı, hassasiyet veya yanmaya neden olabilir. Bundan dolayıdır ki Jinekomastinin tedavi edilmesi; ağrı ve hassasiyet sorununun giderilmesine de olumlu yönde katkı sunacaktır.

Jinekomasti Nasıl Tedavi Edilir?

Günümüz koşullarında Jinekomasti tedavisi gündeme geldiği zaman karşımıza geniş kapsamlı seçenekler çıkmaktadır. Jinekomasti, erkeklerin meme dokusunun büyüdüğü tıbbi bir durumdur. Genellikle vücuttaki östrojen ve testosteron seviyeleri arasındaki dengesizlikten kaynaklanır. Semptomlar bir kişiden diğerine değişir. Ancak bazı yaygın semptomlar aşağıdaki gibidir;

  • Göğüslerde hassasiyet oluşması
  • Büyümüş göğüsler veya meme ucu hassasiyeti
  • Kas kütlesinde belirgin bir azalma durumunun yaşanması

Jinekomasti için tedavi seçenekleri, durumunuzun ciddiyetine, ne kadar süredir etkilendiğinize ve yaşınıza bağlıdır. Çoğu durumda jinekomasti ameliyatsız tedavi edilebilir. Doktorunuz bu faktörlere dayalı olarak uygun bir tedavi önerecektir. Burada ameliyata karar vermeden önce kapsamlı bir muayene sürecine dahil olmak gerekmektedir.

Jinekomasti, erkeklerin meme dokusu geliştirdiği bir durumdur. Bu, birçok farklı nedenden dolayı olabilir. Hormonlardaki dengesizlik veya testosteron eksikliğinden kaynaklanabilir. Jinekomasti tedavisi, durumunuzun nedenine ve ne kadar şiddetli olduğuna bağlıdır. Bazı tedaviler kendiniz hakkında daha iyi hissetmenize yardımcı olabilirken, diğerleri ameliyat gerektirebilir.

Fazla kilolu veya obezseniz, kilo vermek göğüs ölçünüzü küçültmeye yardımcı olabilir. Sigara içiyorsanız, sigarayı bırakmak bu duruma yakalanma riskinizi azaltmanıza yardımcı olacaktır. Yüksek östrojen seviyelerine veya düşük testosteron seviyelerine sahipseniz, hormon replasman tedavisine ihtiyacınız olabilir. Bu, hormon seviyelerini normale döndüren ilaçları almayı içerir.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası Süreç Nasıldır?

Ameliyatın kapsamına ve uygulanan tekniğe bağlı olarak Jinekomasti ameliyatı sonrası süreç farklılık göstermektedir. Şayet liposuction veya vaser yöntemleri uygulanmışsa; ameliyat sonrası sürecin daha konforlu bir şekilde tamamlanacağını ifade edebiliriz. Bu tür teknikler uygulandığı zaman hasta yaklaşık olarak 3 hafta sonrasında bu operasyondan istediği etkiyi elde eder. Böylece pek çok farklı aktiviteyi de gönül rahatlığı içerisinde yapmaya başlayacaktır.

Jinekomasti ameliyatı genel olarak genel anestezi uygulanarak yapılmaktadır. Kimi zaman lokal anesteziyle uygulanan bu ameliyatta hasta aynı gün içerisinde taburcu olabilmektedir. Ancak kimi zaman bir gecelik gözetim süresi de uygulanmaktadır. Bütün bu bilgiler ışığında Jinekomasti ameliyatı sonrası sürecin uygulanan tekniğe bağlı olarak kişiden kişiye değişiklik gösterdiğini rahatlıkla ifade edebiliriz.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.