Ana Sayfa Sağlık 9 Nisan 2022 3959 Görüntüleme

Aralıklı Oruç ile kilo verenler

Aralıklı orucun birçok farklı şekli vardır. Yöntemler oruç günlerinin sayısı ve kalori miktarlarına göre değişir.

Aralıklı oruç, düzenli olarak yemeye dönmeden önce belirli bir süre yemek yemekten tamamen veya kısmen kaçınmayı içerir.

Bazı araştırmalar, bu yeme şeklinin yağ kaybı, daha iyi sağlık ve uzun ömür gibi faydalar sunabileceğini öne sürüyor. Taraftarlar, aralıklı bir oruç programının sürdürülmesinin geleneksel kalori kontrollü diyetlerden daha kolay olduğunu iddia ediyor.

Her insan aralıklı orucu kendi tarzında deneyimler ve farklı tarzlar farklı insanlara yakışır.

Bu yazıda, en popüler aralıklı oruç türlerinin ardındaki bilime bir göz atacağız ve bu tür bir diyeti nasıl sürdüreceğiniz konusunda size ipuçları vereceğiz.

Akşam Yemeğini Atlamaktan

Uzun süreli bir oruç, kronik hastalık riskini azaltmak da dahil olmak üzere genel sağlığı iyileştirebilir. Oruç aynı zamanda hormonları dengelemeye ve vücudun metabolizmasını sıfırlamaya yardımcı olur. Ancak hamilelikte ve emzirme döneminde oruç tutulması önerilmez.

Oruç, birçok farklı din tarafından kullanım geçmişi olan eski bir uygulamadır. Hastalığa direnmek ve kötü ruhları kovmak için kullanıldığına inanılıyor. Oruç, bağlılığı ve maneviyatı ifade etmenin bir yolu ve bazı durumlarda statükoya karşı bir protesto biçimi olarak görülüyor. Aynı zamanda sağlık bakımı için bir araç olarak kullanılmıştır.

Diyetinizi dengelemeye yardımcı olmak için birçok yiyeceğin birlikte yenebileceği doğru olsa da, tek bir besine dayalı bir diyet yapılması önerilmez. Başka bir besinin eksikliklerini giderebilecek başka besinlerin kullanılması fikri yanlıştır.

İnsan vücudunun düzgün çalışması için ihtiyaç duyduğu birçok vitamin ve mineral vardır. Bunun nedeni, bu besinlerin çoğunun öncelikle belirli gıdalarda bulunmasıdır. Örneğin, portakal gibi turunçgillerde C vitamini bulunabilir. Besin eksikliklerini önlemek için tüketiciler işlenmiş gıdalardan uzak durmalı, daha fazla tam tahıl yemeli, yeşil yapraklı sebzeler tüketmeli ve gerektiğinde takviye almalıdır.

Yemek yeme sıklığı hakkında çok fazla tartışma oldu, ancak görünüşe göre herkes aynı tavsiyede bulunuyor: daha sık yemek yiyin. Sorun şu ki, bu tavsiye herkes için bir anlam ifade etmiyor. Örneğin, aktif bir yaşam tarzınız varsa ve sık sık egzersiz yapıyorsanız, sık öğünler vücudunuzun kaldıramayacağı kadar fazla olabilir.

Yemek yemek günlük hayatımızın hayati bir parçasıdır ve aynı zamanda bir zorunluluktur. Bazı insanlar her gün üç öğün yemek yemeyi tercih ederken, diğerleri günde sadece iki veya bir öğün yemek yer. Ancak, yemek yiyemediğimiz zaman, sadece bir öğün yemek yiyip başka bir şey yememek en iyisidir.

Yeterince Su İçin!

Su içmek vücudumuz için gereklidir. Bununla birlikte, hidrasyon sadece içme suyundan gelmez; aynı zamanda tüketilen gıdalardan gelir. En yaygın sıvı kaynakları süt ürünleri, meyve ve sebzelerdir.

Aralıklı oruç, esasen vücudun oruç tutma ve yeme periyotlarından nasıl geçtiğine dayanan bir kilo verme diyetidir. Yalnızca 8 saatlik bir pencerede yemek yiyeceğiniz bir gün döngüsü içerir. Aralıklı orucun arkasındaki fikir, doğru yapıldığında kilo vermeye ve bir dizi sağlık yararına yardımcı olabilmesidir.

Kilo vermenin faydaları sadece vücudunuzda değil, zihninizde de görülebilir. Kilo veren insanlar genellikle kaygı ve depresyonda bir azalmanın yanı sıra artan enerji seviyelerini fark ederler.

Enflamasyona veya oksidatif strese karşı hızlı

Atalarımız tamamen oruç tutmaya alışıktı. Bu, vücudumuzun atıkları böbrekler ve akciğerler yoluyla uzaklaştırdığı detoksifikasyona alışkın olduğu anlamına gelir. Uzun süre oruç tuttuğunuzda, vücudunuz metabolizma hızını artırarak ve depolanan yağları kandaki ketonlar aracılığıyla enerji olarak kullanarak uyum sağlar. Bu, sadece şeker yakmak yerine tüm vücudunuzu enerji için kullanmanızı sağlar.

Bu belirteçler, oruç tutmanın vücut üzerindeki zararlı etkileri ile ilişkilidir. Fizyolojik çalışmalarda bu, iskelet kasında daha az glikoz alımı ve azalmış mitokondriyal solunum ile ilişkilidir.

Orucun sağlığa birçok olumlu faydası olabilir ve araştırmacılar, otoimmün hastalıkları önlemek veya tedavi etmek için kullanılabileceği farklı yolları keşfetmeye başlıyor. Bu çalışmalar, oruç tutmanın oksidatif stresi ve inflamatuar faktörleri azaltmanın etkili bir yolu olduğunu ve bu da onu artrit veya diğer otoimmün hastalıkları olanlar için umut verici bir seçenek haline getirdiğini göstermektedir.

Otofaji için bir destek

Otofaji, hücrelerin yaşlanmaya ve hastalıklara neden olan hücresel atıkları uzaklaştırmak için kullandığı bir süreçtir. Bu süreç, eski proteinleri, lipidleri ve diğer hücresel bileşenleri parçalayarak ve onları yeni kullanım için geri dönüştürerek çalışır. Otofaji ayrıca vücudun bağışıklık sisteminin korunmasına yardımcı olur.

Kalori kısıtlaması, yaşam süresini uzatmak için kalori alımını azaltma uygulamasıdır. Bu genellikle işlenmemiş bitkisel gıdalar ve kompleks karbonhidratlar içeren düşük kalorili bir diyet yiyerek yapılır. Hayvan modellerinde kalori kısıtlamasının ömrü uzattığı gösterilmiştir. Ömrü uzatmanın bu yöntemi insanlarda araştırılmamış olsa da, düşük kalorili bir diyet deneyen bazıları var ve öyle görünüyor ki

New England Journal of Medicine’de yakın zamanda yayınlanan bir derleme, aralıklı orucun yaşlanma, sağlık ve hastalık üzerindeki etkilerine dair bilimsel kanıtlar topladı. Daha genç görünmek ve hissetmek isteyenler arasında hızla artan bir popülerliktir.

Cell Metabolism’de yayınlanan bir araştırmaya göre, bu çalışmanın bulguları, aralıklı oruç tutmanın bu hastalıkların riskini azaltmaya yardımcı olabileceği sonucuna varıyor. Aralıklı orucun kısa vadeli etkileri, inflamasyonda azalmaya, büyüme hormonunda artışa ve iyileştirilmiş bir lipid profiline yol açabilmesidir.

Aralıklı oruç tutarken dikkat edin!

Aralıklı oruç birçok insan için güvenlidir, ancak herkes için değil. Hamileyseniz veya emziriyorsanız, öğün atlamak kilonuzu kontrol etmenin en iyi yolu olmayabilir.

Aralıklı oruç diyeti, belirli bir süre boyunca gıda alımından tamamen uzak durmayı savunan popüler bir kilo verme çözümüdür. Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda etkili olduğu gösterilmiştir, ancak diyete başlamadan önce ele alınması gereken bazı sağlık sorunları vardır.

Vücutta keton cisimlerinin artması, aralıklı orucun sağladığı faydalardın. Ketonlar, açlık anında artar ve bizi tok hissetirir.

  • Aralıklı orucun faydalarını gösteren daha fazla çalışma var, bunlar arasında şunlar yer alıyor:
  • Vücut kompozisyonunu iyileştirir, kalori saymadan yağ yakımını kolaylaştırır.
  • Otofajiyi destekler, vücut iç geri dönüşüm mekanizmalarını harekete geçirir.
  • Dikkat süremizi artırıyor, avcı moduna geçiyoruz ve daha uyanık olmamızı sağlıyor.
  • Açlık ve tokluğun doğal mekanizmalarını düzenlemeye yardımcı olur, açlığı kontrol eder ve sizi gıda bağımlılığından kurtarır.

Oruç Yaşlanma Karşıtıdır!

  1. Yaşlanma önleyici etkiye sahiptir, hücrelerin yaşlanmasını yavaşlatır.
  2. Sizi yemek saatlerinden kurtarır, bir gün öğün atlarsanız sorun olmaz ve ruh halinizi etkilemez.
  3. Ücretsizdir, maliyeti yoktur (bu yüzden endüstriyi ilgilendirmeyen bir uygulama olabilir).
  4. Bahsedilen faydalardan, aralıklı orucun otofaji olarak bilinen vücudun “iç temizliğini” veya geri dönüşümünü desteklediğini belirtmekte fayda var. Otofaji mekanizmalarını keşfeden araştırmacı Yoshinori Ohsumi, 2016 Nobel Tıp Ödülü’ne layık görüldü.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.